Норман Фостер, Рем Колхас, Сантьяго Калатрава, Ренцо П’яно, Даніель Лібескінд — відомі архітектори сучасності, імена яких відомі багатьом.

А якщо вас запитають про видатних жінок-архітекторів?

Напевно, у вас виникнуть складнощі і ви навряд чи пригадаєте декілька імен, а може й зовсім жодного. Тому в цілях масової «архітектуралізаціі» ми розповімо про  долю слабкої статі в чоловічій професії:

Заха Хадід (Zaha Hadid)

«Я феміністка в тому сенсі, що вірю: жінки розумні, здібні й цілеспрямовані ».

Заха Хадід, безперечно, — найвідоміша жінка-архітектор.

Народилася в Багдаді в 1950 році. В 11 років під час поїздки в Англію вирішила, що хоче стати архітектором. У 1972 році після закінчення Американського Університету в Бейруті Хадід приїхала в Лондон і вступила до школи Архітектурної Асоціації де її викладачами були Рем Кулхас і Еліа Зенгеліс.

У 1977 році вона приєдналася до майстерні Кулхас «ОМА», в 1980 — заснувала власну архітектурну фірму Zaha Hadid Architects. Оригінальна і безкомпромісна у творчості, Хадід не могла займатися дрібними замовленнями для приватних осіб, тому вона залишилася викладати в Архітектурній Асоціації, проектувала та брала участь в конкурсах. Довгий час Заха Хадід залишалася «паперовим архітектором».

Ситуація кардинально змінилася в 1999 році, коли розпочалося будівництво Центру сучасного мистецтва Розенталя в Цинциннаті, США. З цього моменту Хадід стала одним з найбільш популярних архітекторів світу.

На питання про складнощі в професійному житті, вона відповідає так:

«Займатися архітектурою, коли ти жінка й іноземка, дуже складно. Тим більше якщо ти робиш щось «ненормальне». Думаю, у мене все вийшло, тому що люди просто не знали як поводитись зі мною: я була божевільна, часом зла й дратівлива, але завзята, наполеглива та одержима».

За її проектами зведені та зводяться будівлі в Шанхаї, Москві, Штутгарті, Гонконзі, Лондоні, Лейпцігу, Данії, Іспанії, Італії, Франції. В Більбао і Сінгапурі вона створює генеральні плани міської забудови. Серед її нагород Прітцкерівська премія (світовий аналог Нобелівської премії з архітектури), Кращий орден Британської імперії, ступінь почесного доктора Університету Америки в Бейруті.

Кадзуйо Седзіма (Kazuyo Sejima)

Кадзуйо Седзіма народилася в Японії та вивчала архітектуру в приватному жіночому університеті Ніхон Еси Дайгаку, закінчивши курс в 1981 році.

З того ж року вона починає роботу в бюро архітектора Тойо Іто. У 1987 році Кадзуйо починає самостійну діяльність і відкриває бюро Kazuyo Sejima & Partner. Разом із колишнім підлеглим Рюе Нісідзава, з 1995 року очолює архітектурну фірму SANAA в Токіо та починає викладацьку діяльність в університеті Ніхон Еси Дайгаку.

Архітектурні проекти, що розробляються К. Седзіма, є втіленням найчистішого мінімалізму та поєднують в собі сучасні стильові рішення. Разом зі своїм компаньйоном Рюе Нісідзава вона розробляла штаб-квартиру Christian Dior у Токіо, магазини Prada в Гонконзі і шоу-рум Derek Lam в Нью-Йорку, музеї в Японії і США та ін.

Кадзуйо Седзіма перша жінка-архітектор, яка гідна честі очолювати журі Венеціанського бієнале в категорії «Архітектура» в 2010 році. Вона є володарем низки міжнародних нагород в галузі архітектури, в тому числі Прітцкерівської премії за 2010 рік і Премії Рольфа Шоку Шведської королівської академії мистецтв за 2005 рік.

Оділь Декк (Odile Decq)

Оділь Декк виросла у великій багатодітній сім’ї. У 1985 році заснувала архітектурну майстерню в Парижі спільно з Бенуа Корнетт. Слава прийшла до Декк в 1990 році, коли було завершено будівництво адміністративного комплексу Banque Populaire de l’Ouest (BPO) в Ренні за її проектом. Будівля отримала більше 10 національних та міжнародних премій. На Архітектурному Бієнале 1996 року у Венеції Декк і Корнетт отримали «Золотого Лева» за внесок у розвиток світової архітектури. Оділь Декк відносить свої проекти до напрямку Hyper-Tension, які відрізняються новаторським трактуванням форми і активним використанням високих технологій.

А на питання, яке це — бути архітектором-жінкою, Оділь Декк відповідає так:

— Це дуже хороше запитання. Чоловіки дійсно правлять світом, хочемо ми того чи ні. В архітектурному середовищі все ще складніше. В основному клієнти — це чоловіки, інженери — чоловіки, будівельники — чоловіки. Перший час мене взагалі не сприймали, не могли повірити, що я архітектор. Можливо, також через мою зовнішність. Коли я з’являлася на будівництві, підрядники постійно мене провокували, перевіряючи мої знання. І потрібно було бути дуже підкованою, буквально суперпрофесіоналом. Спочатку я дратувалася і виходила з себе. Але потім зрозуміла: коли ти підвищуєш на чоловіків голос, він несподівано перетворюється на вереск. І виглядає це як мінімум нерозумно. Щоб стати лідером, потрібно бути спокійною і усміхненою. Так що, загалом, в роботі з чоловіками немає нічого складного, але це дуже важко для них, тому що вони не звикли до жінки-лідера, їм це не подобається, для них ця ситуація некомфортна.

Мабуть, архітектор — одна з останніх професій, де жінка все ще виглядає раритетом. У Франції, наприклад, жінок-архітекторів не більше 30%, і це при тому що під час навчання нас в класі зазвичай більше половини. Що ж всі ці жінки роблять потім, отримавши освіту? Куди вони зникають? Насправді відповідь на це питання у мене є — жінці в якийсь момент потрібно вибирати: присвятити себе сім’ї або роботі. Хоча є й такі, кому вдається все поєднувати.

Сьогодні мадам Декк проектує практично все: від музеїв сучасного мистецтва до світильників, стільців і дверних ручок: комплекс в Нанті, музей MACRO в Римі, ресторан Phantom в паризькій Гранд-опера та будівлю FRAC – приміщення регіонального фонду сучасного мистецтва в Бретані. Кожен новий об’єкт для неї — це мрія, а погляд завжди спрямований вперед!

Оділь володіє безліччю престижних міжнародних премій і нагород, одну з яких було вручено минулого року — «дизайнер року 2013», за версією виставки MAISON & OBJET.

Джерело: comfortbud.ua